În anul 2022, am ajutat pe frații noștri de la Societatea Biblică din Ucraina cu un număr mare de Biblii și cărticele, tipărite în România. Broșura ”Să privim dincolo de suferință” a fost prima lucrare tipărită în ucrainiană și rusă.
Societatea Biblică Interconfesională din România s-a implicat în transportul acestor broșuri către toate Societățile Biblice care le-au solicitat. Un transport a fost făcut către Ucraina.
În dimineața zilei de Marți 5 aprilie 2022, partenerul nostru Editura Viața și Sănătate, cu ajutorul organizației ADRA a realizat un transport până la Cernăuți, care se află la 45 de km de granița românească. Șoferul care a condus microbuzul este directorul Editurii Viața și Sănătate – Dl. Iacob Pop. A fost riscant dar și o atitudine plină de curaj din partea dl. Iacob Pop care ne-a ajutat cu acest transport. Dl. Iacob Pop ne-a ținut la curent pe tot parcursul transportului. Pe 6 Aprilie dimineața cărțile au fost transportate mai departe de la Cernăuți la Lviv la una dintre filialele Societății Biblice din Ucraina.
![](https://romania.ibep-se.com/app/uploads/sites/28/2023/01/WhatsApp-Image-2022-04-05-at-12.09.59-PM1-768x1024-1.webp)
![](https://romania.ibep-se.com/app/uploads/sites/28/2023/01/WhatsApp-Image-2022-04-05-at-12.09.59-PM2-768x1024-1.webp)
![](https://romania.ibep-se.com/app/uploads/sites/28/2023/01/WhatsApp-Image-2022-04-05-at-12.09.59-PM4-768x1024-1.webp)
![](https://romania.ibep-se.com/app/uploads/sites/28/2023/01/WhatsApp-Image-2022-04-05-at-12.10.49-PM-768x1024-1.webp)
![](https://romania.ibep-se.com/app/uploads/sites/28/2023/01/WhatsApp-Image-2022-04-05-at-12.12.18-PM3-768x1024-1.webp)
![](https://romania.ibep-se.com/app/uploads/sites/28/2023/01/WhatsApp-Image-2022-04-05-at-12.12.18-PM-768x1024-1.webp)